רשות שדות התעופה הכריזה על חזרתה של טרמינל 1 לטיסות בינלאומיות השבוע, השינוי החדש ישפיע על אלפי נוסעים אשר יאלצו להגיע לטרמינל 1 על מנת לבצע את הליך הצ'קאין ומשם יעברו באוטובוסים לאיזור הדיוטיפרי של טרמינל 3. המהלך מצד אחד מקל על עומס התורים בטרמינל 3 אך מאידך יוצר פיצול ומחסור גדול יותר של כח אדם שבכל מקרה חסר ברשות שדות התעופה בימים אלו. עבור הנוסעים מדובר בלא מעט בלבול אך באופן מפתיע יכול להיות גם בונוס קטן בצורת החזר מיסי נמל מצד מחברות התעופה.

עם תחילת מגיפת הקורונה התקבלה החלטה ברשות שדות התעופה לסגור את טרמינל 1 ולהעביר את הטיפול במעט הנוסעים שעוד עברו בשדה לטרמינל 3 ומלבד מקרים ספציפיים בהם הטרמינל היה בשימוש לטיסות בינלאומיות במהלך השנתיים האחרונות רוב הטיסות יצאו מטרמינל 3 בלבד, דבר שהשתנה מה-27 במרץ עם חזרת טרמינל 1 לפעילות רגילה.

דלפקי צ'ק אין

צ'ק אין בטרמינל אחת

לאור השינוי החדש, הליך הצ'ק אין בעבור חלק מהטיסות הועתק מטרמינל 3 לטרמינל 1. בעבר התרגלנו שכל חברות הלאוקוסט כולל יעדים היסטוריים של מותג הלאו קוסט UP של אל על יצאו מטרמינל 1, אך החלוקה היום איננה פשוטה וטריוויאלית ורק חלק מפעילות חברות הלאוקוסט, ארקיע, ישראייר ואל על עברו לטרמינל 1 מה שיוצר לא מעט בלבול עבור הנוסעים שאינם יודעים לאיזה טרמינל להגיע. אל על הודיעה לנוסעיה שטיסות ליעדים הבאים יצאו מטרמינל 1 החל מ-27.3: באטומי, בודפשט, פראג, ונציה, לרנקה ואתונה.

איך בודקים מאיזה טרמינל הטיסה ממריאה?

הדרך הפשוטה והבטוחה ביותר לבדוק לאיזה טרמינל להגיע הוא שימוש בלוח הטיסות הרשמי של אתר רשות שדות התעופה ובדיקה האם יש צורך להגיע לטרמינל 3 או 1. בכל מקרה לאחר ביצוע הצ'ק אין, הגירה וביטחון בטרמינל 1 הנוסעים יועברו לדיוטי פרי בטרמינל 3 ממנו ימריאו בפועל הטיסות. כל טיסות בינלאומיות ינחתו בטרמינל 3 המוכר.

החזר כספי עבור מיסי נמל

בונוס מעניין: חברות התעופה משלמות לנתב"ג מיסי נמל עבור כל נוסע שממריא ו\או נוחת בשדה. עלות המסים לנוסע מטרמינל 3 עומד היום על כ-$30 בעוד שעלות המסים לנוסע מטרמינל 1 הינו כ-$14 בלבד. המעבר לטרמינל 1 בעצם חוסך $16 לחברת התעופה על כל נוסע שרכש כרטיס שכלל בתוכו רכיב מסי נמל גבוהה יותר של טרמינל 3. לא מדובר על כל כרטיסי הטיסה אלא רק על כרטיסי טיסה של שתוכננו לצאת מטרמינל 3, וחברות התעופה גבו מראש את מס הנוסע הגבוה.

עד כה אישרו מספר חברות תעופה על כוונתם להחזיר את ההפרשים לנוסעים הרלוונטים

  • אל על
  • פגסוס
  • טוס איירווייז

חברת הלואו קוסט הטורקית פגסוס הייתה הראשונה להגדיל ראש והודיעה לנוסעיה הרלוונטים שמגיע להם החזר כספי של הפרשי המסי נמל. בהודעה נכתב:

"הטיסות שלנו מנמל התעופה ישראל תל אביב בן גוריון (TLV) לנמל התעופה אנטליה (AYT) ונמל התעופה דלמן (DLM) ייצאו מטרמינל 1 במקום טרמינל 3 החל מה-27 במרץ 2022. סכום המס, אשר נגבה על ידי רשות שדות התעופה בישראל, הופחת מ-30.36 דולר ל-13.99 דולר עקב שינוי הטרמינל. נוסעים שרכשו כרטיסים לטיסות הרלוונטיות בתאריך 21 במרץ 2022 או לפני כן, זכאים להחזר מס על הפרש בין שני סכום המס."

אל על: החזר יזום ואוטומתי לנוסעים הזכאים

מאל על נמסר: "כל נוסע ששילם מס נמל גבוהה של טרמינל 3 ובפועל יטוס מטרמינל 1 יקבל החזר בצורה אוטומתית ויזומה תוך 21 יום מיום הטיסה״.
מאל על מוסיפים שההחזר יבוצע ישירות לרוכשים באל על אך מי שרכש דרך סוכנות נסיעות יאלץ לפנות לסוכנות וממנו לקבל את הפרשי המסים. אנו שמחים שאל על בוחרת לנקוט בגישה שמטיבה עם לקוחותיה ותבצע החזר יזום מצידה.

צילום: ארז ורבר

האם שאר חברות התעופה ילכו בדרכם? פנינו לחברות הלאוקוסט הגדולות וטרם קיבלנו תגובה, עם קבלת המענה נעדכן אתכם כאן.

בכל מקרה, חשוב לזכור כי מהיום צריך לוודא בלוח הטיסות של נתב"ג לאיזה טרמינל עליכם להגיע.

חיפוש טיסות בוואטסאפ

נחתו לאחרונה